ALDEA, DTK Dergisi Mayıs Sayısında

18.05.2018

Sektörün nabzını tutan ve aylık olarak yayınlanan DTK Dergisinde yayınlanan özel haber kısmında Mayıs ayı konuğu olduk.

Yaptığımız bu güzel söyleşinin dergide yayınlanan kısmını aşağıda görebilirsiniz:

 

2004 yılından itibaren ısı pompası ithalatı yapan ve Aldea Isıtma Sistemleri’nin satış müdürü Ahmet Arslan, firmaya ilişkin güncel gelişmelerle ilgili bilgilendirmelerde bulundu. Özellikle endüstriyel tesislerdeki ısı pompası projelerinde yer aldıklarını belirten Ahmet Arslan şöyle konuştu: “Isı pompalarının haricinde Türkiye’de kullanılan büyük ve küçük kapasiteli sirkülasyon pompalarını da ithal ediyoruz. Avrupa’daki bazı firmalara üretim yaptırıp, kendi markamızla satış yapıyoruz. Bayilerimiz aracılığıyla da yılda 20-30 bin adet satıyoruz. Genellikle kömürlü kazan imalatı yapan yerlerde ve fabrikalarda kullanılıyor. Isı pompalarında çok büyük kapasitelere kadar çıkabiliyoruz. 7 kW’den 150 kW’ye kadar tek parça cihazlarımız mevcut. Bu büyük ölçekli ısı pompalarını Türkiye’de başka firmalarda bulamazsınız. Genellikle 16 kW’ye kadar olan evsel ısı pompaları var piyasada ancak biz de ağırlıklı olarak endüstriyel ısı pompaları mevcut. Türkiye genelinde 500’den fazla otel projesini tamamladık. Isı ve sirkülasyon pompalarının dışında son 1,5 yıldır pelet yakıtlı sobaların da satışını yapıyoruz.

”Ahmet Arslan: “Biz yola ilk çıkanlardan olduğumuz için epey yol kat ettik”

Türkiye genelinde 35 civarında bayileri olduğunu söyleyen Ahmet Arslan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Isı pompası denildiğinde, artık birçok kişi Aldea markasını tanıyor. Çünkü henüz Türkiye’de çok fazla kişinin ısı pompasını bilmediği dönemlerde, biz seminerler, konferanslar ve eğitimlerle bu konuda ciddi bilinçlendirme çalışmaları yaptık. Şu an birçok kişi tarafından biliniyor. Fakat biz yola ilk çıkanlardan olduğumuz için epey yol kat ettik. Özel projeler dışında kamu projelerinde de ısı pompası artık tercih ediliyor. Bu sebeple gelecekte ısı pompalarına olan talebin çok daha fazla artacağını düşünüyorum. Kullandığı enerjinin büyük çoğunluğunu doğadan aldığı için enerji tasarrufu anlamında hem işyerlerine hem de ülkeye önemli ölçüde katkı sağlıyor. Bu sebeple bundan sonraki süreçlerde ısı pompasını çok daha sık duyacağız ve göreceğiz. Kullanıcının buna inanması ve sistemin doğru kurgulanması çok önemli.”

“Günümüzde ısı pompasını maliyetli bulan birçok kurum, 4-5 yıl sonra bu sisteme geçmek zorunda kalacak”

Aldıkları projelerin bütçelerine göre hava, su ve toprak kaynaklı ısı pompası sistemleri kurduklarını dile getiren Ahmet Arslan, şu ifadelere değindi: “Türkiye’deki tüketici profili verimlilikten ziyade önce fiyata bakıyor. Bu; bireyselde de endüstriyelde de değişmiyor. Bu sebeple tüketicilere elde edecekleri faydalar ve kazanç çok iyi anlatılmalı. Ancak bu sistemin sağladığı fayda kaçınılmaz. Günümüzde ısı pompasını maliyetli bulan birçok kurum, 4-5 yıl sonra bu sisteme geçmek zorunda kalacak. Dolayısıyla biz de bu alandaki yenilikleri ve teknolojiyi takip etmeye devam edeceğiz. Elimizdeki ürünleri ve imkanları geliştirmek adına çalışmalarımız devam edecek. Daha büyük kapasitelere yönelerek, daha donanımlı hale gelmeyi hedefliyoruz. Bu anlamda fuar ziyaretlerimiz ve ürün araştırmalarımız devam ediyor.”